2010. szeptember 12., vasárnap

india


"A jó dolgoknak véletlenül, meglepetésszerűen kell megtörténniük velünk. Ha valami után nagyon vágyakozunk, úgy járunk, mint az, aki túl erősen szorít magához egy léggömböt: az álom egyszer csak kipukkan, s darabkái a semmibe hullanak. "
Virginia Cleo Andrews



Egy kis INDIA






MALA:
málá (Szanszkrit:माला; mālā), vagyis a buddhista imafüzér tradicionálisan használt eszköz az áhítatok során, mely a mantrákszámlálására szolgál a meditáció közben. Hasonlít más imafüzérek és rózsafüzérek formáira, melyeket más vallásokban használnak, debuddhista rózsafüzérként is ismeretes.
Egyesek a csuklójukra csavarva, mások a nyakukban hordják, de akadnak olyanok is, akik nem viselik közvetlenül a testükön, hanem külön a málá védelmét szolgáló kis szütyőben hordozzák a zsebükben, a táskájukban, vagy a nyakukba akasztva.
tibeti buddhizmusban hagyományosan 108 gyöngyből álló füzért használnak. A 108-as szám a buddhizmusban szakrális jelentőségű.Avalokitésvara és Tárá 108 nevére utal, de Buddha lábnyomát is 108 részre szokták felosztani. A Kandzsurnak, a tibeti kánon köteteinek száma is 108. A 108-as számot adja a következő számítás is: 6 x 3 x 2 x 3 = 108, ahol a 6-os szám az emberi érzékeket jelöli (látás, hallás, szaglás, ízlelés, érintés, gondolkodás); a 3-as szám a három időt (múlt, jelen, jövő); a 2-es szám a szív, az elme és a szándék állapotát (tiszta vagy tisztátalan); az utolsó 3-as pedig a tudat három "szennyeződését", a három klésát (kleśa) jelképezi (vágyakozás, gyűlölet, tudatlanság) Néhány vallásgyakorló 21 vagy 28, esetleg 54 gyöngyből álló füzért használ. A (dzsapa-)málát a hindu vallások követői is használják a mantrák számlálására.

KRISNA:
Krisna (कृष्ण, szanszkrit nyelven: „mindenkit vonzó”, egyes filológusok szerint „a fekete”) a hindu védikus szentírások szerint (mint például aBhagavad Gíta) az Istenség Legfelsőbb Személyisége, Visnu megszemélyesítője. Ő az eredeti és a legfőbb személy, aki személyesen és energiáin keresztül egyszerre jelen van mindenhol, miközben eredeti, örök, tudással és boldogsággal teli transzcendentális formájában mindig lelki világbeli lakhelyén tartózkodik. Ő az elsődleges és eredeti élőlény, és minden egyéni lélek az Ő szerves része. Ő teljesíti a feltételekhez kötött élőlények vágyait öröktől fogva.
Krisnát sokan valóban létező személynek tartják, aki Kr. e. 3200–3100 között élt. Születésnapját a hindu hagyományok szerint a shravanhónapban (a Gergely-naptár szerint augusztusban vagy szeptemberben) ünneplik. A vaisnava irodalom Krisnát a naphoz, míg kedvesét, Srímatí Rádháránít a napfényhez hasonlítja, hiszen egyidejűleg azonosak és különböznek egymástól.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése